Nauka nurkowania - od czego zacząć

Nauka nurkowania – od czego zacząć

Nurkowanie jest wspaniałym sportem, jak i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wymaga to jednak pewnych ćwiczeń i umiejętności.

 

Pływanie podstawą nurkowania

Tym, od czego zacząć naukę nurkowania, zawsze powinno być pływanie. Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, że pływanie jest niezbędne do nurkowania – rozumie się to samo przez się. Należy jednak wiedzieć, że trzeba pływać dobrze. Nie wystarczy tu teoria czy podstawowe umiejętności utrzymywania się na wodzie. Konieczne jest pływanie na odpowiednio wysokim poziomie. Niedostateczne umiejętności mogą sprawić, że nurkowanie będzie niekomfortowe, a nawet przynieść tragiczne skutki.

 

Prawidłowe oddychanie

Jak nauczyć się nurkować? Na początku konieczna jest prawidłowa technika oddychania. Tak, wydychanie powietrza pod wodą jest niezbędne, a przynajmniej przydatne. Na profesjonalnych kursach właśnie od tego rozpoczyna się naukę pływania, jednak osoby będące samoukami w tej dziedzinie często mają problem z prawidłowym oddychaniem. Te osoby zatykają nos pod wodą lub korzystają ze specjalnego wyposażenia do nurkowania.

Warto tutaj zauważyć, że wydychanie powietrza pod wodą nie jest konieczne. Wiele osób, w tym nawet profesjonalistów, korzysta ze specjalnych nosków do pływania, które uniemożliwiają wlewanie się wody do nosa. Taka technika, choć dla niektórych bardzo wygodna, może zmniejszyć czas, przez jaki jesteśmy w stanie wstrzymać powietrze pod wodą. Często zmniejsza również wydolność. Dlatego jeśli na początku nauki nurkowania nie potrafimy wydychać powietrza pod wodą, warto na którymś etapie się tego nauczyć. Mowa tu oczywiście o amatorskim nurkowaniu w basenach – profesjonalnie nurkuje się ze specjalnym sprzętem, który tego nie wymaga.

 

Otwieranie oczu pod wodą

Wiele osób ma również problem z otwieraniem oczu pod wodą. W tym wypadku jest to dużo mniejszy kłopot – bardzo często korzysta się ze specjalnych okularów pływackich, które likwidują konieczność otwierania oczu pod wodą. Umiejętność ta jest jednak dość przydatna podczas nurkowania rekreacyjnego. Dodatkowo może to być dość wygodne podczas samego pływania, kiedy nie mamy dostępu do profesjonalnych okularów pływackich.

Zdarzają się oczywiście osoby, dla których otwieranie oczu pod wodą jest niemożliwe. Wiąże się to z tym, że zawarty w wodzie chlor lub zanieczyszczenia mogą podrażniać śluzówkę oczu. Dlatego osoby z chorobami narządu wzroku lub cierpiące na uczulenie na chlor powinny unikać otwierania oczu pod wodą, zamiast tego zawsze stosując okulary pływackie.

Nauka nurkowania – od czego zacząć
5 (100%) 1 ocen(a/y)