Niezdrowa zazdrość partnera

Niezdrowa zazdrość partnera

Zazdrość jest ważnym elementem związku, ponieważ pozwala poczuć się drugiemu partnerowi wyjątkowo i dać mu do zrozumienia, że nam na nim zależy. Jednakże z zazdrością jest trochę tak, jak z przyprawami – powinna dodać smaku albo lekkiej pikanterii w związku, jednak nie można z nią przesadzić, bo stanie się niestrawna.

 

Chorobliwa zazdrość partnerska.

Niezdrowa zazdrość często prowadzi do poważnych konsekwencji, chociaż jej początki mogą być bardzo błahe, wręcz rozczulające. Partner chce wiedzieć gdzie i z kim wychodzimy, pod pretekstem naszego bezpieczeństwa bądź ciekawości. Ta sama sytuacja, kiedy rozmawiamy przez telefon albo wymieniamy z kimś wiadomości tekstowe. Jest ciekawy naszych kolegów z pracy i naszego otoczenia. Na początku tłumaczymy to faktem chęci lepszego poznania nas, jednak z czasem partner może stać się bardziej zaborczy i stawiać ultimatum: ja albo znajomi, ja albo twój czas wolny. Tego typu zachowania powinny być dla nas alarmujące i nie można dopuścić do rozwoju sytuacji, ponieważ partner bądź partnerka będą mieć coraz większy wpływ na nasze życie towarzyskie, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do jego całkowitego ograniczenia. W chorobliwej zazdrości to jest główny cel naszej drugiej połowy, gdyż partner pozbawiony innych kontaktów, staje się partnerem na wyłączność.

 

Jak walczyć z niezdrową zazdrością partnera?

Tego typu sytuacje trzeba rozwiązywać jak najszybciej i nie pozwalać im eskalować, ponieważ w późniejszych fazach będzie znacznie trudniej się wycofać i leczyć partnera. Leczyć, ponieważ chorobliwa zazdrość ma znamiona choroby i w wielu przypadkach nie będziemy w stanie poradzić sobie z nią na własną rękę, a wtedy konieczna będzie pomoc specjalisty: psychiatry albo terapeuty par. Jednak w początkowych fazach, kiedy zazdrość nie rozwinęła się jeszcze na tak wielką skalę, możemy sami się przed nią uchronić. Szczera rozmowa z partnerem, wytyczenie granic oraz zapewnienie o swoim uczuciu powinno pomóc w znacznej mierze. Często osoby chorobliwie zazdrosne cierpią na niskie poczucie własnej wartości, przez co obawiają się straty partnera na rzecz kogoś innego. W takich przypadkach szczególnie ważne jest traktowanie partnera z szacunkiem i niebagatelizowanie jego odczuć. Upewnijmy go co do naszego uczucia i nie podkręcajmy sytuacji, które mogą wzbudzać zazdrość.

Zazdrość jest konieczna w związku, żeby partnerzy czuli się kochani i pożądani, jednakże jej granice są dość płynne, więc dbajmy o to, żeby nie zostały nigdy przekroczone.

 

Niezdrowa zazdrość partnera
5 (100%) 1 ocen(a/y)